اشتراک گذاری

راهنمای نگهداری از باتری لپ تاپ

امروزه یاد گرفتن نحوه نگهداری از باتری لپ تاپ برای همه ما جزء ضرورت شده است. عجین شدن این فرزند تکنولوژی با زندگی روزمره در تمامی امور اعم از آموزش، مطالعه، سرگرمی، خرید و …، همه ما را وادار به استفاده از این دستگاه کرده است. از همین رو یادگیری نحوه کار با لپ تاپ و نگهداری از باتری لپ تاپ از جمله آموزش هایی است که همه کاربران، خصوصا نسل جوان به دلیل استفاده بسیار زیاد به آنها نیاز دارند.

یکی از این آموزش ها روش های نگهداری از باتری این دستگاه ها است. باتری لپ تاپ به عنوان منبع تغذیه از اصلی ترین قطعات آن محسوب می شود و به دلیل قرار داشتن مداوم در جریان شارژ و دشارژ شدن احتمال خرابی آن از دیگر قسمت ها بسیار بیشتر است؛ ضمن آنکه قیمت بالای آن و دسترسی سخت به نمونه های اصلی و شرکتی زحمات زیادی را به دنبال دارد.

اگر چه در صورت خرابی شما می توانید با مراجعه به نمایندگی دل مرکز سخت افزار ایران به راحتی و از نمایندگی های معتبر نسبت به تهیه نمونه اصلی آن با قیمت مناسب اقدام نمایید. با این حال در این مقاله به راه های افزایش عمر باتری لپ تاپ به تفصیل می پردازیم.

نگهداری از باتری لپ تاپ

روش های نگهداری از باتری لپ تاپ

نگهداری از باتری لپ تاپ با پدیده حافظه باتری

سابقا که در لپ تاپ از باتری های نیکلی استفاده می شد ، برای شارژ لپ تاپ دل و دیگر برندها یک باور عمومی رایج شده بود که طبق آن برای شارژ کردن باتری لپ تاپ باید ابتدا درصد شارژ باقی مانده را به صفر می رساندیم. همچنین تا زمانی که باتری به طور کامل یعنی 100 درصد شارژ نشده بود، ارتباط آن را با سیم شارژر قطع نمی کردیم.

جهت افزایش عمر باتری لپ تاپ، این باور به نوبه خود صحیح بود و کمک شایانی به سلامت باتری لپ تاپ می نمود. اما امروزه با ورود نسل جدید باتری ها از جنس لیتیوم و تکنولوژی به کار رفته در ساخت آنها باید گفت که صفر و صد شدن سطح ذخیره انرژی باتری در  نگهداری از باتری لپ تاپ تاثیر ندارد.

بلکه باید بدانیم این کار، می تواند موجب آسیب رساندن به باتری نیز بشود. این باتری های نسل جدید را می توان فار غ از میزان شارژ باقیمانده مجددا شارژ کرد و حتی به هنگام نیاز و قبل از رسیده به میزان شارژ کامل از آن ها استفاده نمود و این موضوع هیچ تاثیر مخربی روی عملکرد و عمر مفید آنها ندارد.

استفاده مستقیم از برق و افزایش عمر باتری لپ تاپ

برای خیلی از کاربران این سوال به وجود می آید که هنگام استفاده از برق شهری باید باتری را از لپ تاپ جدا کنیم؟ پاسخ به این سوال بسته به شرایط هم می تواند گزینه آری باشد و هم خیر. در نسل جدید باتری و به جهت افزایش عمر باتری لپ تاپ، این تکنولوژی استفاده شده است که باتری به محض تامین شارژ به صورت کامل از مدار الکتریسیته خارج شده و جریان برق مستقیما برد را تامین می کند.

از این رو استفاده هم زمان از باتری و جریان برق به باتری لپ تاپ آسیب نمی زند. اما برای نگهداری از باتری لپ تاپ، دانستن این نکته ضروری است که در این مرحله حرارت ممکن است موجب آسیب رسانی به باتری شود.

از این رو توصیه می شود اگر در هنگام استفاده هم زمان از جریان برق و باتری در حال انجام پردازش های سنگین با لپ تاپ هستید که دمای بخش های پردازنده و هارد دیسک را به بالای 60 درجه می رسانند، بهتر است باتری را خارج کرده و مستقیما از برق استفاده کنید. این بدان معناست در جریان استفاده از برنامه های عادی و روزمره استفاده توامان از این دو بلامانع است.

تاثیر نحوه شارژ و دشارژ صحیح در افزایش عمر باتری لپ تاپ

برای نگهداری از باتری لپ تاپ خود بهتر است از تخلیه کامل شارژ باتری جلوگیری کنید. رسیدن شارژ باتری به مرز صفر درصد و هم چنین خاموش شدن دستگاه در اثر این اتفاق می تواند شوک جدیدی به سیستم تغذیه وارد کرده و موجب آسیب رسیدن به باتری در وهله اول و همچنین سایر قطعات نظیر پردازنده و مادربرد در وهله بعدی شود.

از این رو و جهت افزایش عمر باتری لپ تاپ توصیه می شود تا به محض دشارژ شدن باتری تا مرز 20 یا 30 درصد نسبت به شارژ مجدد آن اقدام نمایید و همچنین قبل از شارژ آن تا 100 درصد جریان برق را قطع نمایید. حال گاهی لپ تاپ با وجود ذخیره باتری 20 درصد ناگهان خاموش می شود که باید گفت در اینجا ایراد در سنسور باتری بوده که به دلیل استفاده بیش از حد دقت خود را از دست داده و میزان ذخیره باتری را به درستی نمایش نمی دهد.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ جهت حفظ سلامت سنسور باتری

برخی از لپ تاپ های نسل جدید به ویژگی به نام کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند. این ویژگی باعث می شود تا سنسور دچار خرابی یا از دست دادن دقت نشده و میزان ذخیره باتری را همواره صحیح نشان دهد.

برای نگهداری از باتری لپ تاپ خود بهتر است از این امکان استفاده نمایید به این صورت که پس از هر 30 بار انجام چرخه شارژ، یک بار باتری لپ تاپ خود را به طور کامل و بدون توقف دشارژ کرده و سپس تا مرز 100 درصد شدن میزان ذخیره بدون توقف شارژ نمایید.

به یاد داشته باشید هر یک بار استفاده از 100 درصد ذخیره باتری است و این استفاده می تواند در چند مرحله اتفاق افتاده باشد. همچنین لازم به ذکر است معمولا عمر مفید باتری های لیتیومی با حداکثر ظرفیت بین 200 تا 300 چرخه است و پس از آن اگر که باتری هنوز قابل استفاده بوده ولی ظرفیت آن نسبت به قبل دچار کاهش می شود.

روش اصولی کالیبره کردن باتری

جهت افزایش عمر باتری لپ تاپ بهتر است از روش اصولی آن استفاده کنی. به همین جهت توصیه می شود ابتدا نسبت به شارژ کامل باتری تا 100 درصد اقدام نمایید. سپس بین 1 تا 2 ساعت به باتری لپ تاپ استراحت دهید؛ دلیل این امر خارج شده حرارت ناشی از پروسه شارژ از باتری است.

گفتنی است در طول این مدت می توانید از جریان برق و برنامه های سبک روی صفحه لپ تاپ خود استفاده نمایید. در ادامه برای نگهداری از باتری لپ تاپ خود به نحو است بهتر است لپ تاپ را از برق جدا کرده و تنظیمات آن را روی رفتن به حالت هایبرنت در هنگام دشارژ تا مرز 5 %  (بین 5 تا 10 درصد) قرار دهید.

حال لپ تاپ را روشن نموده و بدون وقفه از آن استفاده نموده تا به حالت هایبرنت رود. سپس دستگاه را برای چندین ساعت بدون استفاده گذاشته تا به صورت کامل تخلیه شود. حال لپ تاپ را به برق وصل کرده و اجازه دهید همان طور که پیشتر گفته شد، بدون وقفه تا مرز 100 درصد شارژ شود.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =