اشتراک گذاری

علت روشن نشدن لپ تاپ دل

علت روشن نشدن لپ تاپ دل از جمله سوال های پرتکرار کاربران است که در این مقاله به پاسخ آن می پردازیم. شرکت دل یکی از برندهای شناخته شده لپ تاپ در جهان است، اما به هر حال ما گاهی در دستگاه های این شرکت هم با مشکلاتی از جمله روشن نشدن لپ تاپ روبرو می شویم. اگر شما هم لپ تاپ دارید و برایتان این مشکل رخ داده است، در این مقاله با ما همراه باشید. لازم به ذکر است دلایل روشن نشدن لپ تاپ در اکثر برندها مشابه است.

روشن نشدن لپ تاپ دل

بررسی دلایل روشن نشدن لپ تاپ دل

 • روشن نشدن لپ تاپ دل؛ مشکل در آداپتور برق

گاهی ممکن است آداپتور شما به خوبی کار نکند، یا حتی این امکان وجود دارد که آداپتور و لپ تاپ شما با هم هماهنگ نباشند. این ناهماهنگی لپ تاپ و آداپتور باعث می شود، برق لازم توسط آداپتور تامین نشود. همچنین آداپتوری که اختلال در کابل یا کانکتورها یا مدار داخلی داشته باشد، می تواند شما را با روشن نشدن لپ تاپ دل روبرو کند. البته باید گفت گاهی هم صرفا فرسودگی آداپتور موجب روشن نشدن لپ تاپ می شود.

البته نوسان برق هم می تواند با صدمه زدن به مدار شارژ یا AC موجب صدمه شود. به هر حال، هرگونه اختلال در برق لپ تاپ می تواند موجب روشن نشدن لپ تاپ DELL شود.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت خاموش نشدن لپ تاپ

 • وجود مشکل در باتری

خرابی باتری لپ تاپ یک دلیل شایع برای روشن نشدن لپ تاپ دل است. از آنجا که باتری لپ تاپ در برآورده کردن انرژی نقش دارد، در صورت خالی شدن نمی تواند انرژی لازم را برای بوت شدن به دستگاه برساند.

باتری ها به مرور زمان دچار تغییرات شیمیایی می شوند و ظرفیت شان کاهش می یابد. حتی اگر باتری خراب باشد، در زمانی که لپ تاپ به برق وصل است، روشن نمی شود. برای همین روش نگهداری صحیح باتری لپ تاپ بسیار اهمیت دارد.

 • گرمای بیش از حد

گاهی روشن نشدن لپ تاپ دل به دلیل داغ شدن بیش از حد آن است. این می تواند به دلیل ورود گرد و خاک و پرز به داخل فن باشد و موجب شود که فن به درستی نتواند سیستم را خنک کند. این گرما می تواند موجب اختلال در کارکرد لپ تاپ و در نتیجه به وجود آمدن این مشکل شود.

 • نشت مایعات

نفوذ مایعات نیز از جمله مواردی است که می تواند منجر به روشن نشدن لپ تاپ شود. مایعات و حتی رسوب آب می تواند در کار مدارها اختلال ایجاد کرده و منجر به روشن نشدن لپ تاپ دل شود. در این صورت خیلی سریع لپ تاپ خود را به یک مرکز مجهز تعمیر لپ تاپ ببرید.

 • روشن نشدن لپ تاپ دل به دلیل گرمای زیاد

وقتی مدتی یک لپ تاپ را دارید، در طول زمان گرد و خاک یا پرز و مو ممکن است موجب کثیف شدن آن شود. این موارد اگر در سیستم خنک کننده و فن ها جمع شوند، باعث مسدود شدن دریچه های تهویه می شوند. با این وجود گرما نمی تواند از سیستم خارج شود و دستگاه داغ می گردد. داغی بیش از حد دستگاه موجب خاموش شدن اتوماتیک لپ تاپ می شود تا از آسیب به اجزا جلوگیری کند. در این حالت شما با روشن نشدن لپ تاپ دل تا زمان خنک شدن دستگاه مواجه خواهید شد.

بازی های دارای گرافیک بالا هم گاهی ممکن است CPU و نیز GPU را را درگیر کرده و گرمای بیش از حد تولید کنند. در این صورت هم ممکن است لپ تاپ خاموش شود و تا برطرف نشدن این گرما روشن نگردد.

 • ایرادهای سخت افزاری

اجزای سخت افزاری مختلفی ممکن است هنگام خراب شدن موجب روشن نشدن لپ تاپ دل شوند. از جمله این اجزا می توان رم، پردازنده یا مادر برد را نام برد. رم برای ذخیره موقت داده ها و دسترسی سریع به آن ها است و اگر یک ماژول آن ایراد پیدا کند، در عملکرد بوت شدن یا نمایش صفحه اختلال ایجاد می کند.

در مورد CPU هم باید بگوییم که اگر خراب باشد، موجب روشن نشدن لپ تاپ دل یا خاموش شدن آن می گردد. مادر برد نیز، قطعه ای دیگر است که وظیفه اتصال و هماهنگی اجزا را بر عهده دارد و اگر هر گونه نقصی داشته باشد باعث به وجود آمدن این مشکل می شود.

 • روشن نشدن لپ تاپ دل؛ ایراد در صفحه نمایش

اگر صفحه نمایش روشن نشود، ممکن است تصور کنیم که لپ تاپ روشن نشده است. بنابراین توجه داشته باشید که گاهی تاریک بودن صفحه نمایش ممکن است ما را به اشتباه اندازد و تصورمان روشن نشدن لپ تاپ DELL باشد. آسیب های فیزیکی یا از بین رفتن پیکسل ها ممکن است باعث تاریک به نظر رسیدن صفحه نمایش شوند. به علاوه، کابلی که مادربرد و نمایشگر را به هم وصل می کند، ممکن است شل شده باشد یا قطع باشد.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: عیب یابی لپ تاپ در حالت safe mode

 • اختلال در نرم افزارها و درایورها

گاهی نرم افزارهای ناسازگار و نیز نصب درایو می تواند موجب خطا در زمان راه اندازی شود. حتی گاهی تداخل بین نرم افزارها هم ممکن است موجب روشن نشدن لپ تاپ دل شود.

 • مشکلات BIOS

اگر بایوس BIOS ( Basic Input / Output System ) که برای بارگزاری سیستم عامل کاربرد دارد، دچار مشکل شود، موجب روشن نشدن لپ تاپ دل می شود. همچنین مشکل در بایوس می تواند روشن شدن دستگاه را با اختلال رو به رو کند. این مساله ممکن است به دلیل آپدیت نشدن درست بایوس، وجود بدافزارها یا ویروس ها یا ناسازگاری سخت افزاری باشد.

 • خطا در سیستم عامل

وظیفه سیستم عامل، راه اندازی، بارگزاری برنامه ها و همین طور مدیریت فایل هاست. اگر سیستم عامل خراب شود، ممکن است موجب نقص در خاموش شدن و در نهایت خراب شدن فایل های بوت شود. خراب شدن بوت هم مانع راه اندازی درست شده و ممکن است منجر به روشن نشدن لپ تاپ DELL شود.

 • به روز نبودن سیستم عامل

اگر سیستم عامل دستگاه شما به روز نیست باید ویندوز خود را ارتقا دهید. حتی در این صورت بهتر است سیستم عامل تان را عوض کنید و دوباره نصب کنید تا مشکل روشن نشدن لپ تاپ دل حل شود.

علت روشن نشدن لپ تاپ دل

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ dell

در این قسمت در مورد چگونگی رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ دل توضیح می دهیم.

 • بررسی شارژر

اگر لپ تاپ شما به برق وصل است، ابتدا مطمئن شوید که آداپتورتان درست کار می کند. برای این کار می توانید باتری را بدون اتصال شارژر وصل کنید و ببینید آیا لپ تاپ با باتری روشن می شود یا نه. اگر دستگاه با باتری روش می شود، پس ایراد از شارژر است و برای تست نهایی باید آن را به تعمیرکار ماهر نشان دهید.

 • بررسی باتری

اگر شارژر، درست کار می کند، آن را از برق بکشید و باتری را از لپ تاپ خارج کنید. حالا دوباره شارژر را وصل نمایید. لپ تاپ را روشن کنید و ببینید لپ تاپ روشن می شود یا نه. اگر لپ تاپ تان روشن شد، احتمالا باتری مشکل دارد.

راهنمای نگهداری از باتری لپ تاپ را از این قسمت بخوانید.

 • ریست کردن

ریست کردن ممکن است راه حلی برای روشن نشدن لپ تاپ DELL باشد. این کار موجب راه اندازی دوباره سخت افزار و نرم افزار می شود و اگر مشکل جزئی وجود داشته باشد، رفع می شود.

 • حذف بدافزارها و ویروس ها

ویروس ها و بد افزارها از جمله مواردی هستند که می توانند لپ تاپ تان را در زمان روشن شدن، از کار بیندازند. اگر احتمال می دهید که لپ تاپ شما آلوده شده است، باید یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر روی سیستم خود نصب کنید تا ویروس یا بدافزار را حذف کند.

برای این کار باید از Safe Mode استفاده کنید. در این حالت می توانید از آنتی ویروس نصب شده برای اسکن لپ تاپ و فایل ها تان استفاده نمایید. حواستان باشد که آنتی ویروس حتما به روز و معتبر باشد تا هرگونه ویروس یا بد افزاری را بتواند شناسایی کند.

 • انجام تعمیر سخت افزاری

اگر روشن نشدن لپ تاپ دل مربوط به قطعات سخت افزاری باشد، باید برای تعمیر یا تعویض قطعات به تکنیسین خبره مراجعه کنید.

 • ریست بایوس BIOS

یکی از روش ها برای رفع ایراد بایوس، پاک کردن CMOS است. در واقع CMOS باتری کوچکی است که روی مادر برد قرار دارد و تنظیمات BIOS را انجام می دهد. با پاک کردن CMOS، بایوس به حالت پیش فرض بر می گردد.

برای پاک کردن CMOS مرحله های زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. لپ تاپ را خاموش کرده و کابل را از پریز بکشید.
 2. جامپر تنظیم دوباره CMOS را که معمولا یک جامپر با سه پین است را روی مادر برد پیدا کنید.
 3. دو پین را با استفاده از کلاهک جامپر یا یک تکه سیم کوتاه نمایید.
 4. چند دقیقه صبر کنید.
 5. حالا سیم یا کلاه جامپر را بردارید.
 6. کابل را به برق وصل کرده و دستگاه را روشن کنید.
 • بوت شدن در حالت Safe mode

حالت امن یا Safe Mode به شما اجازه می دهد تا لپ تاپ خود را تنها با امکانات ضروری و درایورها راه اندازی کنید. همچنین حالت ایمن به شما امکان می دهد که بتوانید مشکلات حاصل از ویروس ها، بد افزارها یا تضادهای مربوط به نرم افزارها را شناسایی کنید. برای این که به حالت ایمن وارد شوید، لپ تاپ تان را reset کنید و قبل از این که لوگوی ویندوز ظاهر شود، کلید F8 را چندین بار بزنید. این کار موجب می شود مشکل روشن نشدن لپ تاپ دل حل شود.

سپس از طریق منوی Advanced Boot Options، قسمت Safe Mode را انتخاب کنید و سپس Enter را بزنید.

 • اجرای ابزار تشخیص Dell PC

لازم است بدانید که لپ تاپ های Dell دارای ابزار تشخیصی هستند که می توانند به شما در شناسایی ایرادهایی که موجب روشن نشدن لپ تاپ دل می شوند، کمک کنند. ابزار Dell PC مجموعه ای از تست ها است که سخت افزارها و نرم افزارهای لپ تاپ را بررسی می کند.

نحوه اجرای ابزار تشخیص Dell PC به صورت زیر است:

 1. مطمئن شوید که لپ تاپ خاموش است.
 2. حالا لپ تاپ را روشن کنید.
 3. وقتی لوگوی Dell را دیدید کلید F12 را چند بار بزنید. با این کار یک صفحه خواهید دید که صفحه Dell Diagnostics است.
 4. قسمت Full System را انتخاب کنید و روی گزینه Start بزنید.
 5. تعدادی کدهای خطا دیده می شود. بر اساس کدهای خطا، آن ها را در اینترنت جستجو کنید تا متوجه شوید چه چیزی موجب روشن نشدن لپ تاپ دل شده است.
Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =