اشتراک گذاری

دلایل خرابی میکروفون تبلت دل و راهکار هایی برای رفع این مشکل

برند شناخته شده و پر طرفدار دل سال ها است که با محصولات مختلف خود و انواع دستگاه های هوشمندی که در اختیار کاربران قرار می دهد، جایگاه ویژه ای در بین تولید کنندگان انواع دستگاه های الکترونیکی دارد. تبلت های این برند نیز یکی از محصولات بسیار پر کاربردی است که مشتریان مخصوص به خود را دارد.

در حالی که تکیه برند دل بر دوام و کارایی بالای محصولاتش است، اما با این حال برخی مواقع مشکلاتی نیز در انواع محصولات ارائه شده توسط این برند دیده می شود.در این میان تبلت های دل ممکن است دچار اختلالات مختلفی شوند که گاهی اوقات دلیل آن استفاده نادرست از دستگاه است. 

برخی مواقع نیز فرسودگی قطعات یا اختلالاتی که در کارکرد نرمال دستگاه ایجاد شده، عامل بروز مشکل است. خرابی میکروفون تبلت دل یکی از موارد رایجی است که کاربران این تبلت ها با آن رو به رو می شوند. این ایراد کار با دستگاه را در بسیاری از زمینه ها سخت کرده و کاربر را با مشکل مواجه می سازد. در ادامه به بررسی دلایل خراب شدن میکروفون تبلت دل و مشکلاتی که به دنبال آن ایجاد می شود می پردازیم.

خرابی میکروفون تبلت دل

میکروفون ها در تبلت دل چه کاربردی دارند؟

این قطعات مسئول انتقال و دریافت صوت هستند. در واقع صدای کاربر یا مخاطب به صورت سیگنال های الکتریکی توسط میکروفون های دستگاه دریافت می شوند. از این رو نقش اصلی میکروفون ها را می توان در شنیده شدن صدای کاربر و مخاطب آن در نظر گرفت.

 در نتیجه در صورت خرابی میکروفون تبلت دل صدای کاربر یا مخاطب آن سوی خط به صورت کاملا  ضعیف و بی کیفیت شنیده می شود یا این که صدا به شدت خش دار و با نویز دریافت می شود. در بدترین حالت نیز صدا به صورت کلی شنیده نخواهد شد.

انواع میکروفن های به کار رفته در تبلت دل

میکروفون هایی که در تبلت های دل به کار می رود به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. هر کدام از این میکروفون ها در واقع مسئول بخشی از فرایند دریافت و انتقال سیگنال و تبدیل آن به صوت هستند. در کل میکروفون هایی که در تبلت به کار رفته اند شامل سه نوع اصلی هستند. یکی از میکروفون ها که در قسمت پایین تبلت تعبیه شده است مسئول دریافت صدای کاربر است.

یک میکروفون دیگر که در این دستگاه ها به کار رفته است،  معمولا در قسمت پشت آن ها قرار گرفته و این میکروفون را می توان در واقع مسئول نویز گیری صدای محیط در نظر گرفت تا صدای انتقال یافته فاقد نویز و صدای اضافه باشد. در نهایت نیز یک میکروفون دیگر در تبلت ها به کار می رود که می توان آن را مسئول تشخیص صدا در نظر گرفت. خرابی میکروفون تبلت دل را باید بسته به خرابی هر یک از این میکروفون ها در نظر گرفت.

میکروفون های به کار رفته در تبلت ها نمونه های متفاوتی دارند

مورد دیگری که در فرایند تعمیر و تعویض میکروفون ها و راهکارهای موجود برای رفع مشکل خرابی میکروفون تبلت دل موثر است، تفاوت نوع میکروفون هایی است که در دستگاه به کار رفته است. در این میان انواع مختلف میکروفون هایی که در تبلت ها به کار می روند شامل انواع میکروفون های خازنی، میکروفون های دیجیتالی و میکروفون های SISONIC می شوند. خراب شدن میکروفون تبلت دل متاثر از خراب شدن هر یک از این نمونه ها روند متفاوتی را برای تعمیر و رفع مشکل می طلبد.

تعمیر خرابی میکروفن تبلت دل

نشانه های مختلف خرابی میکروفن تبلت دل

یکی از مواردی که نشانگر خراب شدن میکروفون تبلت دل است، ضبط شدن صدایی خش دار توسط تبلت است. در این حالت زمانی که با تبلت صدایی را ضبط می کنیم، صدا دارای خش و نویز های اضافه است و کیفیت لازم را ندارد. مشکل دیگری که می توان آن را به خرابی میکروفون تبلت دل نسبت داد، ضعیف بودن صدایی است که توسط تبلت ضبط شده است.

 اگر صدایی که با دستگاه ضبط شده است بسیار ضعیف و بی کیفیت باشد، می توان اینطور نتیجه گرفت که میکروفون های دستگاه مشکل دارند. در بدترین حالت خرابی میکروفون تبلت دل، صدا توسط میکروفون ها ضبط نمی شود. علاوه بر ضبط نشدن گاهی نیز میکروفون مدام قطع و وصل می شود و به این ترتیب عملکرد کلی پخش صدای دستگاه مختل خواهد شد.

چه راهکار هایی برای رفع مشکل خراب شدن میکروفون تبلت دل وجود دارد؟

رفع مشکلات ایجاد شده در میکروفون های دستگاه به موارد متعددی بستگی دارد. اولین و مهم ترین مورد دلیل بروز خرابی است. مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری هر کدام راهکار های مخصوص به خود را می طلبند. از طرفی نیز نوع میکروفون خراب شده و نوع اختلالی که در عملکرد میکروفون ها دیده می شود همگی از جمله موارد تاثیر گذار در روند تعمیر و رفع مشکل خرابی میکروفون تبلت دل هستند.

رفع مشکل خرابی میکروفون تبلت دل با منشا اختلال نرم افزاری

در مواردی که مشکلات نرم افزاری دلیل بروز مشکل در میکروفون های تبلت دل باشد، می توان با انجام برخی راهکار ها مشکل را برطرف کرد. برای نمونه در مواردی که صدایی که توسط تبلت ضبط شده است خش دارد و فاقد کیفیت لازم است، می توان با رفع مشکلات نرم افزاری ایراد ایجاد شده در میکروفون را برطرف کرد.

 در اکثر مواقع ممکن است برنامه های نصب شده در دستگاه برای بخش ضبط صدا مشکل داشته باشند یا این که نصب برخی از بدافزار ها موجب اختلال در عملکرد میکروفون ها و خرابی میکروفون تبلت دل باشد. در بیش تر موارد با حل کردن مشکلات نرم افزاری ممکن است اختلال ایجاد شده در عملکرد میکروفون دستگاه نیز مرتفع شود.

اگر خراب شدن میکروفون تبلت دل به دلایل سخت افزاری باشد چه راهکار هایی وجود دارد؟

در صورتی که خرابی میکروفون تبلت دل منشا سخت افزاری داشته باشد، باید دستگاه توسط تعمیرکار حرفه ای و مجرب مرکز تعمیرات تبلت دل بررسی شود تا تبلت به دقت توسط تعمیرکار کاربلد تبلت دل عیب یابی شود. نوع مشکلی که در میکروفون نیز دیده می شود در بسیاری از موارد می تواند به تعمیرکار برای یافتن دلیل خرابی میکروفون ها کمک کند.

در بسیاری از موارد دلیل بی کیفیت بودن صدایی که توسط دستگاه ضبط شده است، گرفته بودن سوراخ های میکروفون با گرد و خاک و دیگر آلودگی ها است. در نتیجه شاید با تمیز کردن این حفره ها بتوان مشکل خرابی میکروفون تبلت دل را برطرف کرد. اما همیشه مشکل به همین سادگی برطرف نمی شود. خصوصا در مواردی که آب وارد دستگاه شده یا در اثر ضربه و زمین خوردن میکروفون ها از کار افتاده اند، تعمیراتی حرفه ای تر و تخصصی تر لازم است.

خرابی میکروفن تبلت دل

تعمیر یا تعویض میکروفون های تبلت دل؟

سوالی که در صورت خراب شدن میکروفون تبلت دل ایجاد می شود این است که باید آن را تعمیر کرد؟  یا بهترین راه حل تعویض میکروفون ها است؟ کارشناس پس از بررسی تبلت تشخیص می دهد که آیا مشکل میکروفن با تعمیرات حل می شود؟ نیاز به تعویض میکروفن وجود دارد؟ 

البته همیشه تعویض میکروفون مشکل را برطرف نخواهد کرد. در برخی موارد حتی با تعویض میکروفون دستگاه نیز مشکلاتی که در صدای ضبط شده توسط تبلت وجود داشت برطرف نمی شود. در این حالت باید مابقی قسمت هایی که با میکروفون تبلت دل در ارتباط اند را بررسی کرد.

برای نمونه ممکن است آی سی مرتبط با میکروفون قطع شده باشد و نیاز به تعویض آی سی باشد. گاهی نیز مسیر منتهی به میکروفون بررسی می شود و قطع شدن مدار ها یا قطع شدن و خرابی خازن هایی که در این مسیر قرار دارند، دلیل خرابی میکروفون تبلت دل تشخیص داده می شود. 

تعویض خازن ها و تعمیر مدار ها راه کار دیگری است که تعمیر کار باید آن را در پیش بگیرد. گاهی نیز ممکن است مشکل از کانکتور هندزفری تبلت دل باشد و این قطعه نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

رفع خرابی میکروفون تبلت دل کار سختی نیست!

با وجودی که خرابی میکروفون تبلت دل کار با دستگاه را مختل می کند، اما اگر در صورت بروز مشکل به مراکز حرفه ای و تخصصی تعمیر تبلت دل مراجعه کنید، افراد متخصص در این زمینه می توانند با عیب یابی سریع دستگاه، به سرعت مشکل خراب شدن میکروفون تبلت دل را برطرف کنند. 

نکته مهم تشخیص دقیق مشکلی است که در میکروفون ها ایجاد شده است. از طرفی استفاده از قطعات اصلی و ابزارهای با کیفیت برای تعمیر و تعویض احتمالی قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که اگر تعمیرکار مهارت لازم را نداشته باشد یا از قطعات بی کیفیت و غیر اصل استفاده کند، ممکن است به دیگر بخش های حساس تر تبلت از جمله آی سی های صوت آن یا مادر برد دستگاه نیز آسیب برساند.

4/5 (4 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =