اشتراک گذاری

ارتقا لپ تاپ دل

ارتقا لپ تاپ دل یا همان بهبود سطح عملکرد آن زمانی انجام می شود که کاربر متوجه کند شدن یا ایجاد مشکل در کارکرد سیستم خود شده و می خواهد هزینه سنگینی مانند خرید یک لپ تاپ جدید را انجام ندهد. البته این فکر بسیار خوبی است چرا که بسیاری از لپ تاپ های دل یا دیگر برندها به کمک افزایش حافظه و تعویض رم یا ارتقا CPU می توانند عملکرد بهتری را از خود نشان دهند.

خبر خوب اینکه هر چقدر سیستم شما قدیمی تر باشد ارتقای آن آسان تر است پس در ادامه با ما و نمایندگی دل همراه باشید تا با راه های مختلف ارتقا لپ تاپ دل یا دیگر برندها آشنایی کامل پیدا کنید.

ارتقا لپ تاپ دل

راه های مختلف ارتقا لپ تاپ دل

1. ارتقا رم لپ تاپ

یکی از راه های بهبود سطح عملکرد لپ تاپ دل ، ارتقای RAM یا همان حافظه آن است. رم جزء ضروری هر سیستم ثابت یا قابل حملی است که به شکل نواری طراحی شده و از ریزتراشه های مستقلی ساخته شده است. این اصطلاح مخفف عبارت Random Access Memory است.

رم به طور موقت داده ها را ذخیره کرده تا پردازنده و تا حدودی کارت گرافیک بتوانند با سرعت بیشتری به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. رم لپ تاپ های دل از لحاظ قالب فیزیکی مشابه لپ تاپ های دیگر نیست و از نظر اتصالات کوچکتر است.

اگر قصد ارتقا لپ تاپ دل خود را داشتید باید از یک ماژول رم مناسب که با سیستم شما سازگار است استفاده کنید ؛ همچنین اگر از چندین رم در سیستم خود استفاده کرده اید و می خواهید مجدد به آن رم اضافه کنید باید به این نکته توجه کنید که رم جدید باید با بقیه سازگار باشد و این سازگاری را می توانید از روی گزینه هایی مانند نوع رم ، فرکانس و تاخیر حافظه بررسی کنید.

انواع مختلف RAM دارای پهنای باند و نرخ اطلاعات داده متفاوت هستند و انواع جدیدتر دارای پهنای باند بالاتر و سرعت انتقال داده سریعتر هستند ، تقسیم بندی انواع رم عبارت است از:

 • رم DDR دارای 184 پین
 • رم DDR2 و DDR3 دارای 240 پین
 • رم DDr4 و DDR5 دارای 288 پین
 • روش ارتقا رم لپ تاپ

 1. لپ تاپ را خاموش کنید.
 2. محفظه دسترسی SO-DIMM که در پنل پشتی دستگاه است را بازکنید تا به اسلات SO-DIMM دسترسی پیدا کنید.
 3. گیره های رم از قبل نصب شده را به آرامی از دو طرف شکاف فشار دهید تا این قطعه آزاد شده و بتوانید آن را از لپ تاپ جدا کنید.
 4. رم جدید را بر روی شکاف های محفظه به خوبی تراز کرده و با احتیاط و کمی فشار آن را در سرجای خود قرار دهید. و در آخر نیز پنل پشتی لپ تاپ را ببندید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : چگونه می توان در لپ تاپ دل SSD نصب کرد؟

2. ارتقا هارد لپ تاپ

یکی دیگر از راه های بهبود سطح عملکرد لپ تاپ دل یا دیگر برندها ، ارتقا هارد آن است. اکثر لپ تاپ ها دارای هارد HDD هستند که ممکن است همین عامل باعث کند شدن آنها شود اگر سیستم شما نیز دارای این نوع هارد است بهتر است است که آن را با نوع SSD جایگزین کنید.

این نوع هارد حاوی نوعی حافظه غیر فرار کامپیوتر است. این حافظه با رم معمولی رایانه شما متفاوت است به طوری که با خاموش کردن یا راه اندازی مجدد سیستم ، مجدد تنظیم می شود. هارد های SSD در مقایسه با هاردهای HDD نسبت به ضربه مقاوم تر بوده و کمتر تحت تاثیر میدان های مغناطیسی قرار می گیرند.

 • روش ارتقا هارد لپ تاپ

برای ارتقا لپ دل خود و تعویض هارد دیسک آن باید به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا لپ تاپ را خاموش کرده و آن را از برق جدا کرده و باتری را نیز از داخل دستگاه خارج کنید.
 2. پیچ های پنل دسترسی به درایورها را باز کرده تا بتوانید اسلات های مختلف را مشاهده کنید.
 3. سپس هارد دیسک خود را بدون اینکه با برد و مدار همراهش بکشید از محل خود باز کرده و هارد جدید را جایگزین کنید. در آخر نیز تمامی اتصالات را مانند قبل ببندید.
ارتقا لپ تاپ دل

3. ارتقا CPU لپ تاپ

یکی دیگر از راه های بهبود سطح عملکرد لپ تاپ دل ، ارتقا CPU آن است. البته این روش بیشتر برای سیستم هایی است که CPU آنها از نسخه 4 به پایین هستند و به صورت آن برد روی مادربرد قرار گرفته اند. حال برای ارتقا لپ تاپ دل و تعویض CPU آن ابتدا باید موارد زیر را دسترس داشته باشید:

سطح غیر رسانا ، پیچ گوشتی مغناطیسی ، خمیر حرارتی ، باند انتی استاتیک ، پارچه میکروفیبر ، الکل ایزو پروپیل % 99 ، قوطی هوای فشرده ، پنس، نگهدارنده سینی مغناطیسی

برای تعویض این قطعه و ارتقا لپ تاپ دل خود باید دستگاه را خاموش کرده و باتری را از داخل ان خارج کنید، حال تمتمی کابل هایی که توسط یک قفلی به قطعات مختلف و مادربرد نصب هستند را به آرامی جدا کنید. سپس دکمه پاور لپ تاپ را به مدت 15 ثانیه نگه دارید تا شارژ باقی مانده از خازن حذف شود. حال پنل پشتی را باز کرده و ابتدا فن و سپس هیت سینک را جدا کنید.

با استفاده از الکل پروپیل و دستمال میکرو فیبر خمیر حرارتی قدیمی را تمیز و پاک کنید حال CPU قدیمی را جدا کرده و CPU جدید را نصب کنید و سپس خمیر حرارتی جدید را نیز اعمال کنید. در نهایت نیز تمامی قطعات و اتصالات را در سرجای خود قرار داده و آنها را به خوبی ببندید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =