اشتراک گذاری

بررسی نحوه تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل

هر کامپیوتر از دو بخش کلی سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است. خود این قسمت های نرم افزاری و سخت افزاری نیز به بخش ها تجهیزات جزئی تری تقسیم بندی می شوند. برای این که یک کامپیوتر عملکرد و کارایی قابل قبول و درستی داشته باشد، کارکرد درست و هماهنگ تمامی این جزئیات ضروری است. در نتیجه اگر هر یک از این بخش ها خراب شده یا از کار بیافتد، ممکن است یا کامپیوتر درست کار نکند یا این که به صورت کلی از کار بیافتد.

در کامپیوتر های برند دل نیز مجموعه ای قطعات و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری در الگویی هماهنگ با هم کار می کنند که امکان خرابی در هر یک از آن ها وجود دارد. از این رو آشنایی با فرایند تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل و دلیل خرابی و مشکلات آن ها می تواند موضوع مفیدی برای کاربران این دستگاه ها محسوب شود. در ادامه با بررسی هر قطعه، نوع کارکرد و علت خرابی آن، فرایند تعمیر قطعات کامپیوتر دل را بررسی می کنیم.

تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل

یک کامپیوتر دل از چه بخش ها و تجهیزاتی تشکیل شده است؟

برای این که فرایند تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل را بررسی کنیم، ابتدا باید با انواع بخش ها و قطعات این دستگاه ها آشنا شویم. در کل یک کامپیوتر از هر برندی که باشد، از جمله برند دل شامل قطعات و بخش های زیر می شود که می توان آن ها را مهم ترین بخش های یک کامپیوتر در نظر گرفت:

 • مادر برد کامپیوتر دل
 • کیس کامپیوتر دل
 • دسکتاپ و مانیتور دستگاه
 • ال سی دی
 • کیبورد
 • موس
 • هارد درایو کامپیوتر دل
 • رم و کارت حافظه
 • فلاپی دیسک کامپیوتر دل
 • پردازنده دستگاه
 • پردازنده و کارت گرافیکی کامپیوتر
 • کارت صدا
 • پاور کامپیوتر دل
 • سی دی رام کامپیوتر دل

در ادامه برای بررسی نحوه تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل، با توجه به خرابی هر قطعه به بررسی نکات تعمیراتی آن ها می پردازیم.

 • تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل در صورت خرابی مادر برد

مادر برد در کامپیوتر ها نقشی مرکزی و بسیار مهم را دارد که بخش های متفاوت در دستگاه را به هم متصل و مرتبط می کند. قطعات و بخش های سخت افزاری و همچنین قطعات مربوط به مشخصه های نرم افزاری دستگاه روی مادر برد قرار می گیرد. در نتیجه می توان آن را به عنوان یکی از مهم ترین اجزا در تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل در نظر گرفت. تعمیر کار باید با بررسی بخش معیوب در مادر برد برای تعمیر آن اقدام نماید.

گاهی اوقات مشکلات با انجام یک سری تعمیرات جزئی برطرف می شود. گاهی نیز به تعمیرات تخصصی تر یا حتی تعویض مادربرد به صورت کامل نیاز است. در نتیجه در راستای تعمیر قطعات کامپیوتر دل، باید مشکلات دستگاه و ایراد های ایجاد شده در مادر برد به دقت توسط تعمیرکار حرفه ای بررسی و عیب یابی شود. تمامی مدار ها و سیم هایی که به مادر برد وصل می شوند، آی سی های متصل به آن و تمام قطعات سخت افزاری روی مادر برد باید به صورت کامل بررسی شوند.

 • تعمیر سی پی یو به عنوان یکی از موارد تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل

سی پی یو یا پردازنده را می توان به عنوان مغز یک کامپیوتر در نظر گرفت. این قطعه تمام داده هایی که به دستگاه وارد می شوند یا از آن خارج می شوند را پردازش می کند. در نتیجه خراب شدن سی پی یو می تواند عملکرد دستگاه را مختل کرده و در صورت خراب شدن آن، نیاز به تعمیر فوری و تخصصی این قطعه وجود دارد. بنابراین تعمیر این قطعه را می توان در لیست موارد دارای اولویت تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل قرار داد.

 • خرابی هارد دیسک کامپیوتر دل و تعمیر این قطعه

در بررسی تعمیر قطعات کامپیوتر دل، قطعه مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد، هارد دیسک است. هارد قطعه ای است که اطلاعات و داده های کلی کامپیوتر اعم از برنامه ها و نرم افزار های مربوطه روی آن ذخیره می شود. با دسته بندی شدن داده ها روی هارد دیسک کامپیوتر، هر زمان که نیاز باشد در سریع ترین زمان ممکن شما می توانید به اطلاعات ذخیره شده روی کامپیوتر خود دسترسی یابید.

در صورتی خرابی و بروز مشکل در این قطعه معمولا کامپیوتر بالا نمی آید و نمی توان با آن کار کرد. نکته مهمی که در فرایند تعمیر هارد وجود دارد، امکان بازیابی و احیای داده های ذخیره شده روی آن است. در زمینه تعمیر تجهیزات کامپیوتر یا باید هارد را تعمیر کرد یا این که آن را با یک هارد جدید تعویض کرد تا بتوان عملکرد قبلی دستگاه را به دست آورد.

 • خرابی پاور کامپیوتر دل و تعمیر این قطعه

اهمیت و نقش پاور مشخص است. این قطعه وظیفه تامین برق سیستم را بر عهده دارد و جریان برق را به کامپیوتر انتقال می دهد. گاهی اوقات خاموش شدن و روشن نشدن کامل کامپیوتر یا اتصالی های ایجاد شده در آن مربوط به خرابی پاور و مشکلات مربوط به این قطعه است. به این دلیل یکی از بخش هایی که در همان ابتدا باید برای تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل، خصوصا اگر دستگاه روشن نشود بررسی شود، پاور آن است.

 • خرابی کارت صدا و تعمیر این قطعه

یکی دیگر از بخش هایی که در لیست تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل به آن اشاره می کنیم کارت صدا است. این قطعه را می توان به عنوان مسئول انتقال دهنده فایل های صوتی در نظر گرفت. این قطعه رابطی بین پردازنده دستگاه و اسپیکر ها بوده و فایل های پردازش شده از سی پی یو را به اسپیکر منتقل می کند. در نتیجه خراب شدن آن مساوی قطع شدن یا مختل شدن جریان پخش صدا خواهد بود. بنابراین برای رفع مشکل و به منظور تعمیر قطعات کامپیوتر دل، این قطعه و بخش های مرتبط با آن باید به دقت بررسی شده و تعمیر یا در صورت نیاز تعویض شود.

 • تعمیر کارت گرافیک به عنوان یکی از تجهیزات مهم کامپیوتر

یکی دیگر از قطعات کاربردی و مهم که در بررسی تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل به آن می پردازیم، کارت گرافیک است. کارت گرافیک را می توان قطعه مسئول نمایش تصویر و محتوای مانیتور دستگاه در نظر گرفت. این قطعه مشخصه های گرافیکی را در کامپیوتر پردازش کرده و به آن پردازش گر گرافیکی نیز گفته می شود. قدرت و کارایی این قطعه در اجرای نرم افزار ها و برنامه های سنگین دستگاه نقش دارد. برای تعمیر کارت گرافیک نیز باید افراد متخصص و مجرب در خصوص امکان تعمیر، ارتقای آن یا تعویض این قطعه تصمیم بگیرند.

 • تعمیر سی دی رام یا دی وی دی رام کامپیوتر دل

سی در رام یا دی وی دی رام نیز یکی از بخش های مهم کامپیوتر ها است که معمولا محل قرار گیری آن در کیس کامپیوتر است. این بخش برای اجرای سی دی و دی وی دی هایی است که در دستگاه قرار می دهید. خرابی این قطعه نیز یکی از موارد رایج است که می توان آن را در لیست تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل مورد بررسی قرار داد.

این قطعه نیز به دقت توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شده و برای تعمیر یا تعویض آن اقدامات لازم انجام می شود. مشکلاتی اعم از باز و بسته شدن ناگهانی و مداوم سی دی رام، بسته نشدن آن بعد از قرار دادن سی دی، عدم خواندن سی دی یا دی وی دی و مواردی از این قبیل در این قطعه نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی دارد.

 • تعمیر رم کامپیوتر دل با توجه به نقش این قطعه سخت افزاری

یکی دیگر از قطعات سخت افزاری مهم در ذخیره سازی و جا به جایی داده های کامپیوتر، رم آن است. رم ها نیز در اندازه و سرعت های متفاوتی وجود دارند. فرایند تعمیر یا تعویض آن ها را نیز می توان به عنوان یکی از فرایند های مهم در تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل در نظر گرفت. در مواردی ممکن است کاربر بخواهد رم دستگاه خود را ارتقا دهد، چرا که سرعت آن با سرعت پردازش داده های دستگاه مرتبط است. تعمیرات این قطعه را نیز می توان با بهره گیری از تجهیزات حرفه ای و تخصصی در صورت نیاز انجام داد.

 • تعمیرات مربوط به نمایشگر کامپیوتر دل

بخش مهم دیگری که در بحث تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل باید به آن پرداخت، بخش های مربوط به نمایش تصویر و محتوا است. مانیتور، صفحه نمایش، ال سی دی و مواردی از این قبیل را می توان در این دسته بندی قرار داد. انجام تعمیرات تخصصی برای رفع مشکلات ایجاد شده در نمایشگر دستگاه، اعم از ضربه و فشار، ورود آب به مانیتور و اختلالات برقی و داخلی ال سی دی را می توان از جمله موارد مهم در تعمیر قطعات کامپیوتر دل در نظر گرفت.

در صورت بروز مشکلاتی از جمله قطع و وصل شدن تصویر، پرش تصویر، کاهش کیفیت و وضوح آن، سیاه شدن و تاریک شدن تصویر زمینه و روشن نشدن مانیتور دل از جمله مواردی است که باید برای تعمیر تخصصی آن به مراکز معتبر تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل مراجعه کرد.

خدمات متنوعی که در زمینه تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل ارائه می شود

علاوه بر قطعات اشاره شده در بالا، طیف وسیعی از خدمات تعمیراتی در مراکز معتبر برای تعمیر قطعات کامپیوتر دل ارائه می شود. خدماتی که برخی از آن ها در زمینه خدمات نرم افزاری است. از جمله آن ها می توان به نصب برنامه های نرم افزاری، نصب و به روز رسانی سیستم عامل، ویروس یابی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. دیگر خدمات تخصصی در زمینه تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل شامل تعمیر اسپیکر ها و مشکلات صدای بلند گو های کامپیوتر، تعمیر مدار ها و سیم کشی های داخلی کامپیوتر، تعمیر کیبورد، تعمیر کیس، تعمیرات مربوط به درایور های دستگاه و بررسی کلیه بخش های سخت افزاری کامپیوتر دل می شود.

تمام این موارد نیاز به یک مرکز تخصصی، تجهیزات پیشرفته و حرفه ای، استفاده از قطعات اصلی دستگاه و یک تعمیرکار حرفه ای دارد تا سلامت و کارکرد درست کامپیوتر مورد نظر حفظ شود. نمایندگی تعمیر کامپیوتر دل می تواند در این خصوص به شما کمک کند

1/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =