اشتراک گذاری

دلایل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل عبارتی است که به برفکی شدن صفحه لپ تاپ دل نیز معروف است. دلایل بروز مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل متفاوت بوده و در زمان های متفاوتی ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال برفکی شدن صفحه لپ تاپ ممکن است در حین کار با آن رخ دهد یا بلافاصله پس از روشن شدن دستگاه. علل مختلفی از جمله سخت افزاری و نرم افزاری می توانند موجب بروز مساله شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ دل شوند. این مساله ممکن است کاربر را نگران کرده و او را به فکر صرف هزینه های فراوان برای تعمیرات بپردازد. اما نکته قابل توجه این است که شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ همیشه حاد نبود و گاهی نیز با تعمیرات جزئی می توان این مساله را برطرف کرد.

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل-min

دلایل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل

همان طور که گفته شد، عواملی که می توانند منجر به بروز مساله برفکی شدن صفحه لپ تاپ دل شوند در دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری جای می گیرند. در ادامه قصد داریم این موارد را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

  • ایراد در کارت گرافیک

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند منجر به شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل شود ایراد در کارت گرافیک دستگاه است. این قطعه یکی از قطعات اساسی در نمایش تصویر است و از همین رو یکی از محتمل ترین مواردی که در هنگام ایرادات مربوط به تصویر در لپ تاپ به وجود می آید خرابی این قطعه است. یکی از محتمل ترین ایراداتی که ممکن است در خصوص کارت گرافیک رخ دهد سولفاته شدن آن یا وجود اتصالی در چیپ گرافیک است. علاوه بر آن در صورتی که خنک کننده نتواند عملکرد مناسبی در خنک کردن GPU داشته باشد این قطعه داغ می شود که در نهایت به صورت شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ دل خود را نشان می دهد.

  • ایراد در فلت لپ تاپ دل

فلت لپ تاپ نیز یکی دیگر از قطعاتی است که در نمایش تصویر نقش دارد. وظیفه این قطعه برقراری ارتباط بین گرافیک و ال سی دی و ارسال تصاویر پردازش شده به مانیتور است و در صورت آسیب به آن ایرادات مختلفی از جمله برفکی شدن صفحه لپ تاپ دل بروز پیدا می کند. از جمله مهم ترین و شایع ترین اختلالاتی که ممکن است در فلت رخ دهد می توان به پارگی و اتصالی آن اشاره کرد. اتصالی فلت عموما در اثر آب خوردگی این قطعه رخ می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله راهنمای تعمیر فلت لپ تاپ دل مراجعه نمایید.

ایراد در کارت گرافیک-min
  • اجرای بازی های سنگین روی لپ تاپ

برخی کاربران ممکن است تجربه شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل را در هنگام اجرای بازی های سنگین تجربه کرده باشند. این گونه موارد عموما زمانی رخ می دهد که ظرفیت پردازنده گرافیکی با بازی تناسب نداشته و پردازنده نمی تواند تصاویر را به صورت کامل و بدون نقص نشان دهد.

رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ دل

پیشنهاد می شود در صورتی که با تعمیرات لپ تاپ دل آشنایی ندارید از دست کاری قطعات مختلف آن بپرهیزید. تنها مواردی که توصیه می شود کاربران انجام دهند، تمیز کردن محفظه های ورود هوا به لپ تاپ است. در برخی مواقع نیز بهتر است برای مدتی از پایه خنک کننده خارجی برای لپ تاپ خود استفاده کنید. در صورتی که پس از استفاده از فن اکسترنال مشکل برفکی شدن صفحه نمایش برطرف شد، باید جهت تعویض فن لپ تاپ خود به مراکز تعمیراتی مجاز مراجعه کنید. به روز رسانی کارت گرافیک نیز یکی دیگر از راهکارهای احتمالی برای رفع شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ دل است. این کار بسیار ساده بوده و در صورت امکان می توانید به راحتی با مراجعه به وبسایت رسمی شرکت تولید کننده لپ تاپ، اقدام به آپدیت نسخه گرافیک دستگاه خود کنید. در صورتی که شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ دل با این موارد برطرف نشد، بهتر است از تکنسین های مجرب تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید.

آپدیت درایور کارت گرافیک لپ تاپ دل

آپدیت درایور کارت گرافیک، می تواند منجر به رفع اختلال شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ دل شود. بدین منظور ابتدا لازم است که از تنظیمات لپ تاپ مدل کارت گرافیک مورد استفاده دستگاه را تشخیص دهید. در مرحله بعدی برای به روز رسانی درایور کارت گرافیک می توانید به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا در منوی استارت دستگاه خود عبارت “ Dxdiag” را تایپ کرده و پس از آن کلید enter را فشار دهید.
  • حال پنجره ای در مقابل شما به نمایش در می اید که برای ادامه مراحل لازم است در این پنجره به دنبال تب Display گشته و آن را باز کنید.
  • در مرحله بعد گزینه device manager را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید.
  • از میان گزینه های نشان داده شده گزینه update driver software را انتخاب نمایید.
  • حال برای رفع برفکی شدن صفحه لپ تاپ دل باید ابتدا اتصال دستگاه به اینترنت را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که اتصال به اینترنت با کیفیت برقرار است.
  • حال به صورت خودکار دستگاه اقدام به آپدیت درایور مربوط به کارت گرافیک دستگاه کرده و در بسیاری از مواقع پس از اتمام این مراحل شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ نیز برطرف خواهد شد.
Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 18 =