اشتراک گذاری

تعمیر یا تعویض مادربرد لپ تاپ دل چرا و چگونه ؟

مادربرد یکی از اصلی‌ترین قطعات روی لپ تاپ ها و کامپیوترهای دسکتاپی است و لپ تاپ‌های شرکت دل نیز از این قاعده مستثنا نیستند. هر زمانی مادربرد لپ تاپ دل با مشکل مواجه شود، می‌تواند کل کارایی لپ تاپ را مختل کند. مادربرد مجموعه‌ای از انواع آی سی ها است که توسط یک تخته مدار الکتریکی به یکدیگر اتصال پیدا کرده‌اند. در اصل مادربرد لپ تاپ مسیر ولتاژدهی به قطعات مختلف موجود روی سیستم را مشخص می‌کند تا  سیستم راه اندازی شود.

تعمیر مادربرد لپ تاپ دل

مادربرد لپ تاپ دل

مادربرد لپ تاپ دل شامل چندین مدار مختلف مانند مدار رم است که خود از خازن، فت و برخی دیگر از اجزا تشکیل شده است. در صورتی که یکی از این آی سی ها در مدار رم از کار بیفتد، کار رم مختل خواهد شد و ناچار به تعمیر یا تعویض مادربرد لپ تاپ دل خواهید بود. اما نشانه‌های خرابی مادربرد چیست؟ برای بررسی این قضیه آداپتور برق را به لپ تاپ وصل کنید، سپس لپ تاپ دل را روشن کنید:

  • چراغ پاور روشن می‌شود و فن لپ تاپ هم شروع به کار می‌کند، اما صفحه نمایش روشن نمی‌شود و پس از گذشت چند ثانیه صدای هارد دیسک به گوش نمی‌رسد.
  • لپ تاپ روشن نمی‌شود.

عیب یابی و تعمیرات مادربرد لپ تاپ دل

برخی از لپ تاپ‌ها دارای سوئیچی به نام Lid Closed هستند که ممکن است گیر کرده باشد و همین باعث روشن نشدن نمایشگر یا کل لپ تاپ شود. ولی لپ تاپ دل دارای یک سوئیچ مغناطیسی است که هیچگاه گیر نمی‌کند. پس این فرضیه در موردش جواب نمی‌دهد. توصیه می‌کنیم لپ تاپ را با آداپتور دیگری بررسی کنید. احتمال اینکه که آداپتور خراب بوده و نمی‌تواند ولتاژ لازم را تأمین کند نیز وجود دارد. هارد دیسک و درایو CD/DVD را یک مرتبه از روی دستگاه جدا کرده و مجدداً روی آن قرار دهید. رم را نیز بار دیگر تنظیم کنید. اگر هیچ یک از این راه‌ها باعث کار افتادن مجدد لپ تاپ نشد، احتمالاً مشکل از همان مادربرد لپ تاپ دل و باید نسبت به تعمیرات مادربرد لپ تاپ اقدام کنید.

حتما بخوانید: دلیل بوق زدن لپ تاپ دل (آشنایی با انوع بوق بایوس)

دلایل خرابی مادربرد لپ تاپ دل

اما حالا که دیگر کار از کار گذشته و مادربرد لپ تاپ دل خراب شده است، باید به دنبال دلایل بروز این اتفاق بگردیم تا بار دیگر با این مشکل مواجه نشویم. این دلایل چه می‌تواند باشد؟

  • یک قطعه سوخته: سوختگی چیپست می‌تواند یکی از دلایل اصلی این مشکل باشد. اتصال وسایل جانبی غیراستاندارد از طریق درگاه USB‌ به لپ تاپ می‌تواند باعث آسیب رسیدن به چیپست و سوختن آن شود. سوختگی چیپ I/O و قطعات مدارهای تغذیه پردازنده و حافظه نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل بروز این اتفاق باشد.
  • استفاده از اسپیکر غیر استاندارد: اتصال اسپیکرها و هدست های غیر استاندارد می‌تواند به مدار صدا آسیب وارد کند.

نحوه تعویض مادربرد لپ تاپ دل

تعمیر یا تعویض مادربرد لپ تاپ دل به دانش زیادی و مهارت زیادی نیازمند است،‌ زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند خسارت وارد شده به سیستم شما را بیشتر کرده و هزینه‌ی هنگفتی را روی دست شما بگذارد. اما اگر از دانش کافی و ابزارآلات مناسبی برخوردارید، می‌توانید به ترتیب زیر این کار را انجام دهید.

  1. اول از همه تمامی پیچ‌های زیر لپ تاپ را باز می‌کنیم. سپس با کمک گرفتن از یک اهرم نرم که خط و خشی روی بدنه نیندازد، قاب رویی را از زیری جدا می‌کنیم.
  2.  تمام فلت‌هایی که از سمت کیبورد به برد متصل است را جدا می‌کنیم تا به طور کامل دو صفحه زیری و رویی از یکدیگر جدا شوند.
  3.  سپس پیچ‌های قسمت هارد دیسک را که معمولاً 3 عدد پیچ است جدا می‌کنیم. برای آنکه در حین انجام این کار آسیبی به هارد دیسک وارد نشود، انگشت خود را در سمت چپ هارد قرار دهید و به آرامی آن را به سمت راست هدایت کنید تا به آرامی از جای خودش خارج شود.
  4. در این مرحله پیچ‌های Spacer‌ لپ تاپ را از آن جدا کنید و آن را به طرف سمت راست هدایت کنید تا جدا شود.
  5. اکنون رابط نمایشگر LCD را با کشیدن سیم اتصال آن از مادربرد جدا کنید.
  6. در انتها شما می‌توانید تمامی پیچ‌های مربوط به مادربرد لپ تاپ دل را مشاهده کنید. با باز کردن آن‌ها، مادربرد از بدنه جدا می‌شود. سیم‌های اتصالی مادربرد از حساسیت بالایی برخوردار هستند و باید با دقت فراوان آن را از بدنه جدا کرد.
3.6/5 (9 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *