اشتراک گذاری

راه حل های رفع مشکل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر

گاهی اوقات کاربران کامپیوترهای دارای کیس با مشکل برق داشتن بدنه کیس کامپیوتر خود مواجه می شوند که قطعا این حالت طبیعی نیست و بدنه کیس نباید برق داشته باشد. درست است که در این بخش جریان برق وجود دارد و بودن برق در این بخش طبیعی است، اما در حقیقت نباید در بخش بیرونی کیس برق وجود داشته باشد. برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر مشکلی است که نباید آن را نادیده گرفت و حتما باید در سریع ترین زمان ممکن آن را برطرف کرد. به دلیل اهمیت موضوع و بالا بودن  سطح خطر توصبه می کنیم برای رفع این مشکل از تکنسین های مجرب تعمیرات کامپیوتر کم بگیرید.

 تشخیص این که چرا بدنه کیس کامپیوتر برق دارد و علت چیست اولین قدم در رفع این مشکل است. در این مقاله می خواهیم با بررسی دلایل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر، راه حل مناسب برای رفع این مشکل را نیز بررسی کنیم.

برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر

مهمترین دلایل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر

اول از هر چیزی برای این که بتوانیم مشکل برق داشتن بدنه کیس کامپیوتر را برطرف کنیم باید بدانیم که چرا بدنه کیس برق دارد و چه عاملی موجب جریان یافتن برق به بخش بیرونی بدنه کیس می شود. از دلایل ساده تا دلایل فنی و خرابی قطعات داخلی کیس همگی می توانند موجب برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر شما باشند. مهمترین دلایل شامل موارد زیر می شود:

  • جمع شدن گرد و غبار در داخل دستگاه
  • بروز مشکل در اتصالات، کابل ها و سیم کشی های کیس و کامپیوتر
  • مشکلات و خرابی پریز برق
  • خرابی پاور کامپیوتر
  • شل شدن و خرابی قطعات داخلی کیس

در ادامه با در نظر گرفتن هر یک از این دلایل به شما می گوییم که چطور می توانید مشکل برق داشتن بدنه کیس را برطرف کنید.

فضای داخل کیس را تمیز کنید

در اولین قدم برای رفع مشکل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر خود بهتر است فضای داخل کیس را تمیز کنید، چرا که جمع شدن گرد و غبار و هر گونه آلودگی درون کیس می تواند یک دلیل مهم برای برق داشتن کیس باشد. بعد از این که مدت زمان زیادی از کار با دستگاه گذشته باشد و تاکنون کیس را تمیز نکرده باشید، قطعا گرد و خاک و پرز محیط روی کیس و داخل آن جمع می شوند که این امر می تواند مانع خروج الکتریسیته از داخل سیستم شوند.

به همین دلیل هم بدنه کیس برق دار می شود که می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. به این ترتیب ساده ترین راه حل برای رفع مشکل برق داشتن بدنه کیس تمیز کردن فضای داخل و اطراف کیس است. بهتر است همیشه در مواقعی که از کامپیوتر خود استفاده نمی کنید از روکش های محافظ کیس و کامپیوتر روی دستگاه استفاده کرده تا گرد و غبار کمتری روی سیستم جمع شود.

بیشتر بخوانید : آموزش اتصال لپ تاپ به کامپیوتر را به هیچ عنوان ار دست نده.

برق داشتن بدنه کیس کامپیوتر

پریز برق را تعمیر کنید

مورد دیگری که می تواند دلیل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر شما باشد، خرابی پریز برق است. در اولین اقدام باید سیستم را از برق کشید و مطمئن شد که پریز برق مشکلی ندارد. خصوصا اگر برای اتصال دو شاخه کامپیوتر به برق از سه راهی یا محافظ استفاده می کنید.

هر گونه اتصالی و برق داشتن این بخش ها می تواند موجب جریان یافتن برق به بیرون بدنه کیس کامپیوتر شود. بنابراین اگر پریز مشکل داشته باشد می توان با تعمیر و تعویض پریز برق یا استفاده از یک محافظ سالم و مطمئن، مشکل برق داشتن بدنه کیس کامپیوتر را برطرف کرد.

بررسی اتصالات و کابل های سیستم

در داخل کیس کامپیوتر مجموعه ای از سیم ها، مدارها، کابل ها و اتصالات وجود دارد که در صورت قطع شدن، پارگی، خرابی یا اتصالی داشتن هر یک از آنها قطعا مشکلاتی مانند برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر ایجاد می شود. در صورت برخورد اتصالات به هم یا برخورد مدارها و اتصالات داخلی کیس به قطعات گیس، جریان برق به بدنه انتقال یافته و به همین دلیل بدنه کیس کامپیوتر برق دار یم شود.

در نتیجه برای رفع مشکل به وجود آمده باید اتصالات و سیم های داخلی دستگاه و کابل های آن دقیقا توسط یک فرد متخصص بررسی شود تا با یافتن منشا این برق گرفتگی، مشکل به وجود آمده در بدنه کیس کامپیوتر برطرف شود. اتصال سیم حامل جریان به بدنه کیس یکی از اصلی ترین مواردی است که در اکثر سیستم ها مشکل ساز می شود. این سیم باید از یک سر به زمین وصل شود و جریان برق اضافی را به بیرون کیس هدایت کند. به این ترتیب قطعا بررسی اتصالات و سیم های درون کیس و جدا کردن اتصالات معیوب می تواند مشکل را برطرف کند.

تعمیر و تعویض پاور کامپیوتر

یکی از مهمترین و پردردسرترین دلایل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر خرابی پاور است. تعمیرات و تعویض پاور یکی از اصلی ترین سرویس های تعمیر کامپیوتر است که در مراکز تعمیرات تخصصی انجام می شود. پاور در واقع قطعه ای است که برق سیستم را تامین می کند و در صورتی که درست کار نکند یا کلا از کار بیفتد، قطعا برق سیستم به درستی تامین نمی شود و قطعا کاربران با مشکلاتی مانند برق داشتن بدنه کیس کامپیوتر مواجه می شوند.

تعمیرکاران سیستم با بررسی و تست پاور کیس تشخیص می دهند که آیا برق موجود در بدنه کیس به خرابی پاور ربط دارد یا خیر. در صورتی که ایراد از پاور باشد با تعمیر یا تعویض پاور کامپیوتر می توانند مشکل به وجود آمده در سیستم را برطرف کنند.

بیشتر بخوانید: بررسی نحوه تعمیر تجهیزات کامپیوتر دل ، گارانتی خدمات

علت برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر

آیا وجود برق در بدنه کیس خطرناک است؟

در این مقاله با دلایل و راه حل های رفع مشکل برق گرفتگی بدنه کیس کامپیوتر آشنا شدیم. اما سوال مهم بسیاری از کاربران این است که وجود برق در بدنه کیس چقدر خطرناک است؟ از نظر سلامتی و خطرناک بودن برای خود کاربران، این برق موجود در بدنه کیس چندان خطرناک نیست، چرا که ولتاژ بسیار کمی دارد.

با این حال اگر از نظر خود سیستم به این مشکل نگاه کنیم می توان گفت که برق داشتن بدنه کیس می تواند برای خود سیستم خطرناک باشد و به قطعات و بخش های داخلی آن از جمله مادربرد و هارد آسیب برساند. یکی از اصلی ترین قطعاتی که معمولا با بروز چنین مشکلی ممکن است خراب شود گرافیک کامپیوتر است. بنابراین حتما باید برق داشتن بدنه کیس را جدی گرفت و در سریع ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کرد.

1/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =